Energija

Energetska učinkovitost


Energetska učinkovitost u zgradama za stanovanje i poticanje primjene obnovljivih izvora energije mogu promijeniti odnose energetskih potreba Republike Hrvatske, a to je u izravnoj vezi sa smanjenjem zagađenja okoliša u kojemu živimo.

Toplinska energija

Toplinska energija prelazi s jednog objekta na drugi zbog razlike u temperaturi. Toplina se prenosi na tri osnovna načina: kondukcijom, konvekcijom i zračenjem. 

Električna energija

Ovisnost čovječanstva o električnoj energiji svakim danom je sve vidljivija.  Električna energija nedvojbeno je najvažniji oblik energije koji čovječanstvo koristi jer se relativno jednostavno transportira i što je najvažnije – jednostavno se može pretvoriti u ostale korisne oblike energije poput kinetičke i toplinske energije.

Pitam se, pitam ....

Što ako upravitelj ode u stečaj?

Zgrade nemaju svoj OIB (porezni broj) pa je novac pričuve zbog toga na računu upravitelja.  U "Novom listu" je objavljen zanimljiv članak o evengtualnim posljedicama u slučaju da upravitelj ode u stečaj. Poznato je da je novac pričuve vezan za OIB upravitelja, što automatski zanči da je novac na njegovom računu.

Zajedno smo jači !

Lopatali smo prije dva tjedna i to je naše – stop uzurpatorima parkinga stiže iz gradske uprave

 Kutije, stolice, kante i slične zapreke, pa i ako su popraćene prijetećim porukama u stilu „Ako mi netko stane na mjesto, j….. mu…“ ne znače da ne smijemo elegantno ukliziti na očišćeno parkirališno mjesto.

Obzirom da na mnogim parkiralištima još stoje brda snijega, a novi, ako je vjerovati prognozi DHMZ-a, samo što nam nije stigao, dobro je znati da očišćeno mjesto ne daje

i pravo parkiranja na njemu. Objasnila je to pročelnica Vesna Ribar, odgovarajući na vijećničko pitanje što se poduzima oko parkirališnih mjesta „zatvorenih“ kutijama i sličnim preprekama.

- Ne smije nitko, nakon što očisti snijeg, kutijom ili stolicom osigurati si to mjesto. Izuzetak je zakupljeno, odnosno, rezervirano parkirališno mjesto, koje se godišnje plaća 4.800 kuna. Sve ostalo se kažnjava na prijavu 200 kuna, rekla je Ribar.

To, naravno, ne znači da ne trebate posegnuti za lopatom, pa očistiti mjesto na kojem obično parkirate. Štoviše, učinite to i za one koji sami ne mogu ukloniti snijeg s parkirališnih mjesta kako, primjerice, sramotne slike zatrpanih mjesta za invalide ne bi bile pravilo već izuzetak.

 Izvor:KAportal.hr

Anketa USSGK

Jeste li zadovoljni radom svog predstavnika suvlasnika?

Grijanje

Solarni sustavi

 

  • za pripremu potrošne tople vode,
  • pomoć grijanju prostora i bazena

Solarni toplinski sustavi su izvori topline za grijanje i pripremu PTV-a koji kao osnovni izvor energije koriste toplinu dozračenu od Sunca.Osnovni sustavi za grijanje prostora mogu biti plinski , uljni ,peći na kruta goriva, dizalice topline ili električni kotlovi.

Grijanje na pelete

Grijanje na pelete daje vašem domu pravi prirodni ugođaj. Kroz prozirna vrata ložišta možete vidjeti prekrasan plamen. Jednostavan je za upotrebu, potpuno automatski program omogućuje vam jednostavno rukovanje i  podešavanje. Općenito, potrebna snaga za zagrijavanje 200m3 je oko 15kW, kapacitet grijanja s kvalitetnim peletima je 5,5 - 6kW (1kg).

Električna podna grijanja

Električna podna grijanja općenito nisu smatrana pogodnima za laminatne i drvene podove. Mnogi proizvođači preporučavali su samo vodeno podno grijanje kao jedinu mogučnost grijanja drvenih podova.

Mjerila toplinske energije

Glavni vodomjer

Interni vodomjer